...

#2021/2022

Lidé bez vlastností

Již se nehraje

Maminčini mazánci si hrají v mikrokosmu elitního internátu, jako radostná čísla na kalkulačce. Ten kdo odmítá hrát tuhle rovnici, má to spočítané. Co s ním? Nezaslouží si trest? Je to pak ještě hra anebo nevinná šikana? Dospívání na prestižní škole, mezi nejlepšími z nejlepších, přece není žádná legrace. Zvlášť když musíte růst a stát se někým. Má-li tohle být opravdu příprava na život, jak říkají, musí existovat také nějaký náznak toho, co hledáme. Pomohou nám veliké oslavy národa, pokroku a Člověka?

Inscenace Lidé bez vlastností je volnou adaptací románové prvotiny Roberta Musila Zmatky chovance Törlesse a jeho legendárního díla Muž bez vlastností. Ten na mnohé myšlenky z „Törlesse“ navazuje a rozšiřuje je. Rakouský spisovatel, esejista a dramatik v obou románech vytvořil index „lidí bez vlastností“, kterým intuitivně vycítil předválečnou atmosféru začátku 20. století, kdy padaly veškeré morální hodnoty a zodpovědnosti. V době narůstajícího fašismu se všechny snahy o získání bezpečnosti a společenského pořádku ukazují jako marné: logika, filosofie, matematika, jazyk. Zůstane jen zábavou součet lidských pudů, nejistot, laciné ezoteriky a iracionálních ideálů. Kdy jsme přišli o duši?

Hrají

Studenti činoherního herectví: Milana Gorská, Tereza Havránková, Andrea Hodíková, Eliška Jechová, Martin Mihál, Kateřina Kornhäuserová, Adam Kořán, Tomáš Slabiňák,  Martin Urbaník, Jan Valeš, Karolína Vaňková

Hudba v představení užita na základě licence OSA

 

O inscenaci

Datum premiéry 24. února 2022
Délka představení 150 minut
Počet repríz 15

Inscenační tým

Autor: Robert Musil, Marek David a kol.
Překlad: Radovan Charvát, Anna Siebenscheinová
Režie: Marek David
Dramaturgie: Jakub Molnár
Scénografie: Adéla Szturcová
Světelný design: Barbora Jágrová
Hudba: Petr Wajsar, Čeněk Vaculík
Pěvecká spolupráce: Petr Svozílek
Pohybová spolupráce: Adam Mašura
Zvuk: Sophie Bellová
Produkce: Anežka Hanáčková
Foto: Natálie Divincová, Ivka Trasová, Jakub Čáň
Video projekce: Jan Fuchs, Marek David
Dokument o inscenaci: Barbora Bachanová

Hrají