Divadelní svět Brno 2023 ve Studiu Marta

V rámci mezinárodního festivalu Divadelní svět Brno 2023 uvedeme ve Studiu Marta následující inscenace:

18. 5. 17:30 Dějiny násilí (Švandovo divadlo)

Žánr: Činohra, ČR, Unisex

Délka představení: 1 hodina a 35 minut, bez přestávky

V prosinci roku 2012 Édouarda Louise znásilnil a málem zavraždil muž, kterého poznal cestou z vánoční večeře a následně pozval k sobě domů. Aby se vyrovnal s posttraumatickou stresovou poruchou, vydal se ve své paměti vstříc minulosti, kterou chtěl navždy nechat za sebou. Hlavní hrdina románu Dějiny násilí vypráví okolnosti traumatické události lékařům, policistům a svým bližním. Každý z nich však na trestný čin nahlíží ze své vlastní perspektivy. Z osobního příběhu se tak stávají dějiny násilí, nad nimiž již přímý účastník přestává mít vlastní kontrolu. Do vyprávění vstupují maloměstské předsudky hraničící s homofobií, rasismus správních orgánů a jedinec, který během jedné noci prožil intenzivní vztah blízkosti a následné zrady, se stává jen odosobněnou statistikou včerejších zpráv.
Odvážná a šokující zpověď je adaptací románu mladého francouzského autora Édouarda Louise, který se po vydání svého debutu Skoncovat s Eddym B. stal literární senzací. I díky tomu, že jeho autobiografické romány otevírají palčivou otázku stále přetrvávajících rasových a sexuálních předsudků. Švandovo divadlo toto dílo Édouarda Louise českým divákům představilo jako první v adaptaci mladého autora a režiséra Tomáše Loužného v roce 2020 nominovaného divadelní kritikou na talent roku.

Další info a vstupenky ZDE

21. 5. 18:00 Deník dívky (Studio Marta, DF JAMU)

Žánr: Činohra, Brno showcase

Délka představení: 1 hodina a 20 minut, bez přestávky

English friendly

Vhodné pro neslyšící diváky i slyšící.

Příběh židovské uprchlice Ruth Maier v zrcadle deníků dnešních dívek. Co o nás vypovídají naše deníky? A jak velké proměny došel jejich obsah v průběhu posledního století? Změnila se jen doba nebo i my? Ruth Maierová se narodila před více než sto lety, ale její příběh k nám stále promlouvá. A právě dnes možná více, než kdy dříve. Na pozadí válečných strastí spojených s židovským původem, řešila ve svém deníku stejné věci, jako dnešní dívky. I přes časovou odlehlost nám mohou být její prožitky, pocity a myšlenky až překvapivě blízké.

Inscenace pracuje s deníkem jako s médiem pro zachování vzpomínek, které je univerzální. Bere deníky současných studentek a hledá průniky s tím Ruthiným. A je jich více, než bychom možná čekali, ačkoliv výchozí situace jejich životů se značně liší. V každé z nich je kousek Ruth.

Inscenace Deník dívky vzniká pod hlavičkou Ateliéru Divadla a výchovy pro Neslyšící. Využívá prvky pohybového divadla, pantomimy, obrazového vyjadřování, mluvu i znakový jazyk. Je určená jak neslyšícím, tak slyšícím divákům.

Další info a vstupenky ZDE

23. 5. 19:00 Hamlet (Jihočeské divadlo)

Žánr: Činohra, ČR

Délka představení: 2 hodiny a 15 minut, s přestávkou

Upozorňujeme diváky, že se v představení používají kouřové efekty a stroboskop.

Život je boj. O lásku, o spravedlnost, o moc. Ale stojí to vůbec za to? Nebylo by mnohem jednodušší s tím jednou provždy skoncovat? Prostě usnout, spát… Nejslavnější tragédie všech dob ve velmi originálním pojetí Jakuba Čermáka. Hamlet je první z inscenací v dramaturgické řadě „Klasika na Půdě“. Budeme v ní prozkoumávat slavná díla divadelní historie a číst je očima současných režisérů a dramatiků. Nejde nám o to je jen mechanicky aktualizovat, tak říkajíc obléknout postavy do současných kostýmů, ale objevit v nich živý obraz dnešní doby, najít témata, která mohou rezonovat se současným klubovým divákem. Vždyť už Hamlet říká, že smyslem divadla je „nastavit zrcadlo lidské povaze a době“. Divák se tedy musí připravit na to, že každá inscenace může být pro něj v něčem překvapivá. Možná nedostane to, co čeká, ale zato může objevit ve starých dílech myšlenky a emoce, které mu budou nečekaně blízké. A na chvíli se přes staletí vyklene most, který spojí lidskou zkušenost našeho publika a dávných velkých spisovatelů. Proto vstupte ti z vás, kdo mají otevřenou mysl…

Další info a vstupenky ZDE

Prodej a více informací o festivale Divadelní svět Brno:  https://divadelnisvet.cz/

 

 

, Dagmar Indrová