V prosinci roku 2012 Édouarda Louise znásilnil a málem zavraždil muž, kterého poznal cestou z vánoční večeře a následně pozval k sobě domů. Aby se vyrovnal s posttraumatickou stresovou poruchou, vydal se ve své paměti vstříc minulosti, kterou chtěl navždy nechat za sebou. Hlavní hrdina románu Dějiny násilí vypráví okolnosti traumatické události lékařům, policistům a svým bližním. Každý z nich však na trestný čin nahlíží ze své vlastní perspektivy. Z osobního příběhu se tak stávají dějiny násilí, nad nimiž již přímý účastník přestává mít vlastní kontrolu. Do vyprávění vstupují maloměstské předsudky hraničící s homofobií, rasismus správních orgánů a jedinec, který během jedné noci prožil intenzivní vztah blízkosti a následné zrady, se stává jen odosobněnou statistikou včerejších zpráv.
Odvážná a šokující zpověď je adaptací románu mladého francouzského autora Édouarda Louise, který se po vydání svého debutu Skoncovat s Eddym B. stal literární senzací. I díky tomu, že jeho autobiografické romány otevírají palčivou otázku stále přetrvávajících rasových a sexuálních předsudků. Švandovo divadlo toto dílo Édouarda Louise českým divákům představilo jako první v adaptaci mladého autora a režiséra Tomáše Loužného v roce 2020 nominovaného divadelní kritikou na talent roku.
Další info a vstupenky ZDE
21. 5. 18:00 Deník dívky (Studio Marta, DF JAMU)
Žánr: Činohra, Brno showcase
Délka představení: 1 hodina a 20 minut, bez přestávky
English friendly
Vhodné pro neslyšící diváky i slyšící.
Příběh židovské uprchlice Ruth Maier v zrcadle deníků dnešních dívek. Co o nás vypovídají naše deníky? A jak velké proměny došel jejich obsah v průběhu posledního století? Změnila se jen doba nebo i my? Ruth Maierová se narodila před více než sto lety, ale její příběh k nám stále promlouvá. A právě dnes možná více, než kdy dříve. Na pozadí válečných strastí spojených s židovským původem, řešila ve svém deníku stejné věci, jako dnešní dívky. I přes časovou odlehlost nám mohou být její prožitky, pocity a myšlenky až překvapivě blízké.
Inscenace pracuje s deníkem jako s médiem pro zachování vzpomínek, které je univerzální. Bere deníky současných studentek a hledá průniky s tím Ruthiným. A je jich více, než bychom možná čekali, ačkoliv výchozí situace jejich životů se značně liší. V každé z nich je kousek Ruth.
Inscenace Deník dívky vzniká pod hlavičkou Ateliéru Divadla a výchovy pro Neslyšící. Využívá prvky pohybového divadla, pantomimy, obrazového vyjadřování, mluvu i znakový jazyk. Je určená jak neslyšícím, tak slyšícím divákům.
Další info a vstupenky ZDE